Концепція розвитку кафедри психології
Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя
на 2020 – 2025 роки
Концепція розвитку кафедри психології ґрунтується на основних положеннях Стратегії та концепції розвитку Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, ухваленою конференцією трудового колективу ТНТУ імені Івана Пулюя (наказ №4/7-1200 від 19.12.2024).
Кафедра психології є структурною одиницею Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, поділяє його місію, мету та стратегію розвитку.
Місія: створити умови для надання якісної освіти через вільне творче навчання та наукові дослідження відповідно до суспільних потреб, зумовлених розвитком України, науки, економіки та культури, а також глобальних процесів розвитку людської цивілізації.
Мета:
- сприяння самореалізації учасників освітнього процесу та формуванню високоосвіченої, національно свідомої та гармонійно розвиненої особистості, здатної незалежно мислити і діяти згідно з принципами добра й справедливості;
- професійна підготовка фахівців у галузі психології в різних сферах діяльності;
- навчально-методична, науково-дослідна, виховна робота для забезпечення високого рівня освітнього процесу;
- впровадження інновацій, відкритість, творчість, дотримання загальнолюдських цінностей та професійної етики.
Основні напрямки розвитку кафедри психології:
- Освітній процес:
Забезпечити якість освітнього процесу, що відповідає міжнародним вимогам шляхом упровадження новітніх освітніх технологій, орієнтації на міжнародні професійні стандарти і потреби ринку праці. Створити умови для розвитку професійної компетентності викладачів (підвищення кваліфікації; стажування у провідних навчальних закладах та наукових установах України та за кордоном). Сприяти опануванню викладачами та застосуванню у викладанні і у навчальних (курсові, кваліфікаційні роботи бакалавра та магістра) й наукових дослідженнях сучасних методів дослідження. Оновити базу електронних освітніх курсів першого (бакалавр) та другого (магістр) рівнів підготовки. Удосконалити системи тестування та контролю знань студентів. Підтримувати групову роботу користувачів (студентів і науково-педагогічних працівників) на базі мультимедійних технологій. Розробляти комплексне методичне забезпечення навчальних дисциплін кафедри: підготовка підручників, навчальних посібників з використанням найбільш досконалих методів; ефективне використання сучасної навчальної техніки та психодіагностичного інструментарію. Розробляти нові навчальні курси сучасного змісту з чітким практичним спрямуванням. Розширювати співпрацю з установами освіти, підприємствами та організаціями різних типів для створення належних умов для проходження студентами практики, проведення досліджень у процесі написання курсових, кваліфікаційних робіт бакалавра, магістра та формування у студентів відповідних практичних фахових компетентностей. Розширювати зв’язки з працедавцями, вдосконалювати програми підготовки фаховими компетенціями, що відповідають вимогам сучасної практики роботи психолога. Впроваджувати інноваційні та креативні методи викладання, зокрема, форм та методів дистанційного навчання. Дотримуватися принципів академічної доброчесності всіма учасниками освітнього процесу. В організації освітнього процесу за дуальною формою здобуття професійної освіти, зокрема, використовувати й можливості виробничої практики студентів. Активізувати участь стейкхолдерів у проєктуванні та реалізації освітнього процесу. Розвивати зв’язки та співпрацю з випускниками кафедри.
Специфікою діяльності кафедри є психологічна підтримка учасників освітнього процесу ТНТУ ім. І. Пулюя на всіх рівнях та необхідність підготовки фахівців для здійснення психологічного супроводу учасників професійної діяльності у різних сферах життєдіяльності людини, надання допомоги різним верствам населення з урахуванням соціально-економічних та соціокультурних особливостей регіону.
- Наукова робота:
Забезпечити виконання якісних та кількісних показників під час проходження державної атестації університету, зокрема, щодо провадження наукової діяльності. Збільшити кількість публікацій у провідних світових наукових журналах. Забезпечити доступ викладачів та студентів до електронних баз наукових даних з психології. Дотримуватися плану друку наукової (монографії) та навчально-наукової продукції (підручники, посібники) викладачів, працювати над розробкою електронних посібників та підручників. Сприяти реалізації ідеї поєднання науки та освіти, залучати до співпраці перспективних науковців, практикуючих психологів, зокрема, й талановиту молодь. Брати участь у міжнародних наукових конференціях та семінарах. Розвивати наукову роботу студентів в межах навчального процесу (написання курсових та кваліфікаційних бакалаврських та магістерських робіт), а також за межами навчального процесу (участь в роботі наукових предметних та проблемних гуртків; наукових та науково-практичних конференцій; представлення рефератів, доповідей, конкурсних робіт, публікацій тощо).
- Міжнародна співпраця:
Міжнародні зв’язки кафедри психології здійснювати у рамках університетської та факультетської програми міжнародного співробітництва. Сприяти узгодженню змісту освітніх програм ТНТУ та закордонних університетів-партнерів, освітніх дисциплін до кращих міжнародних зразків, запроваджувати в навчальних планах «вікна мобільності».
Залучати студентів до участі у літніх мовних школах, тренінгах, практиках за кордоном. Налагоджувати комунікацію між іноземними та українськими студентами шляхом проведення круглих столів, семінарів, тренінгів та інших освітньо-розважальних заходів. Залучати студентів до участі у програмах подвійних дипломів. Активізувати участь науково-педагогічних працівників та студентів у програмах міждержавного обміну, зокрема, у проєктах міжнародної академічної мобільності у рамках програми Еразмус+ (напрям КА1), DAAD, Fulbright тощо. Розвивати віртуальну міжнародну мобільність на базі технологій дистанційного навчання. Заохочувати участь науково-педагогічних працівників у міжнародних проєктах для проведення спільних наукових досліджень.
- Виховна робота зі студентами
Розвивати університетське середовище, спрямоване на формування у студентів основ економічної, політичної, історичної, корпоративної, інформаційної культури, їхнього виховання в патріотичному дусі та пропагування здорового способу життя. Реалізовувати принципи свободи і самостійності студентів у процесі освітньої і наукової діяльності. Формувати у них лідерські якості, активну громадянську позицію, залучати їх до участі у волонтерській діяльності. Залучати до роботи зі студентами випускників кафедри, які успішно працюють у різних галузях, створити клуб випускників спеціальності психологія. Ширше залучати студентів до наукової роботи під керівництвом викладачів кафедри та збільшувати кількість таких спільних наукових публікацій кафедри. Розробити і запровадити програми колективного дозвілля молоді для створення психологічного комфорту в університеті, організовувати зустрічі студентів та викладачів із цікавими людьми (акторами, художниками, бізнесменами, підприємцями, спортсменами, політичними і громадськими лідерами тощо). Здійснювати заходи щодо покращення дисципліни, порядку і побутових умов, збереження матеріальних цінностей у студентських гуртожитках. Проводити організаційні заходи, спрямовані на формування у студентів атмосфери національно-патріотичного, естетичного і морально-психологічного клімату взаємостосунків.
- Профорієнтаційна робота кафедри
Систематично проводити профорієнтаційну роботу із використанням онлайн зв’язку та соціальних мереж для популяризації психологічних знань, наукових здобутків кафедри психології, реклами спеціальності «Психологія» серед потенційних абітурієнтів та їхніх батьків. Активно вести сторінку кафедри психології на Facebook та Instagram. Залучати студентів до профорієнтаційної роботи з учнями середніх навчальних закладів під час проходження практики. Розробити тренінги, освітньо-розважальні програми для роботи з учнями старших класів.